top of page
 • Yazarın fotoğrafıHidayet Ayhan

Türkiye'de Enerji Şirketi Kuruluş Süreci


Türkiye'de Enerji Şirketi Kuruluş Süreci

Türkiye'de enerji şirketi kuruluş süreci, Türkiye'de enerji şirketi kuruluşu için gerekli belgeler nelerdir? Türkiye'de nasıl Enerji şirketi kurabilirim, Türkiye'de yabancılar Enerji şirketi kurabilir miyim, Türkiye'de Enerji şirketi kuruluşuna hangi belgeler sorulur, Türkiye'de şirkete çalışma izni almalı mıyım, Enerji şirketi Türkiye'de adım adım kurulum süreci, Türkiye'de Enerji şirketi kurulduktan sonra banka hesabı alabilir miyim?

Yabancılar Türkiye'de bir Enerji şirketi kurabilir mi?

Yabancı uyruklular Türkiye'de şirket kurabilir ve Enerji faaliyetlerinde bulunabilirler. Türk hükümeti yabancı yatırımcıları destekliyor ve teşvik ediyor.

Türk hukukuna göre, yabancı yatırımcılar yerli yatırımcılarla aynı haklara sahiptir. Bu nedenle bir Enerji şirketinin kurulmasında bürokratik işlemler kolaydır.

Türkiye'de Enerji şirketi kurmaya nereden başlamalıyım?

Türkiye'de bir Enerji şirketi kuracaksanız, öncelikle deneyimli bir EBM şirketi ile anlaşmalısınız. Türkiye'deki şirketlerin muhasebe işlemleri için SMMM ile çalışmak zorunludur. Vergi beyannameleri, EBM olmadan vergi dairesine gönderilemez.

Yabancı yatırımcılar konusunda deneyimli bir SMMM firması, Enerji şirketinizi anahtar teslimi olarak kuracaktır. Şirket, kuruluş süreçlerinin sağlıklı ve sorunsuz geçmesini sağlayacak ve size doğru yol gösterecektir.

Türkiye'de Enerji şirketi kurmak için işyeri kiralamalı mıyım? Türkiye'deki Enerji şirketinin Sanal Ofis adresini kullanabilir miyim?

Türkiye'de bir Enerji şirketi kurmak için, şirketin kurulacağı yasal adresi belirlemeniz gerekir. İşletme adresi olmadan şirket kurulamaz.

Eğer bir işyeri kiralayacaksanız, bunu şirket kurulmadan önce yapmalısınız.

Enerji faaliyetleriniz için fiziksel bir adrese ihtiyacınız yoksa uygun maliyetle sanal ofis kiralayabilirsiniz. Sanal adres Türkiye'de yasaldır. Ve sanal adreste bir Enerji şirketi kurulabilir.

Not ; Grup şirketimiz ile Enerji şirketi kuracak yabancı yatırımcılara uygun maliyetlerle sanal ofisler sağlayabiliyoruz.

Türkiye'de bir Enerji şirketi kurmanın toplam maliyeti ne kadardır?

Türkiye'de bir Enerji şirketi kurmanın toplam maliyeti 450 - 500 $ 'dan başlıyor. Bu maliyet, bir ortağı olan bir limited şirket için minimum maliyettir. Ve tüm şirket kuruluş giderleri dahildir.

Enerji şirketi kuruluş maliyeti, ortak sayısı, işinizin özellikleri, işçi sayısı ve şirketin kurucu sermayesi gibi kriterlere bağlı olarak biraz değişecektir.

Not; İşletmenize özel güncel ve detaylı bir maliyet tablosunu ücretsiz olarak almak için her zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Türkiye'de Enerji şirketi kurmak için hangi belgeler gereklidir?

 • Şirket kurucularının pasaportu

 • Pasaportların noter onaylı Türkçe tercümesi - 3 adet orijinal ünite

 • Türkiye'de alınan kişisel vergi numarası

 • 3 fotoğraf (beyaz arka plan)

 • İşyerinin kira sözleşmesi

Not; Kurucunun pasaportu ile ofisimize gelmesi yeterli olacaktır. Diğer tüm belgeleri burada hazırlıyoruz.

Türkiye'ye gitmeden Türkiye'de bir Enerji şirketi kurabilir miyim?

Türkiye'ye gelmeden Türkiye'de kayıtlı bir Enerji şirketi kurabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki belgeleri hazırlamanız gerekir;

 • avukat noter tasdikli ve apostil belgeli olmalıdır. (Bulunduğunuz ülkede apostil yoksa, Türk büyükelçiliğine onaylatabilirsiniz.) Kendi ülkenizde kendi dilinizde bir şirket kuruluş vekaletnamesi vermelisiniz. Gücü

 • Pasaportunuzun Türkçe tercümesi. 3 adet. Noter tasdikli ve apostil onaylı olmalıdır. (Bulunduğunuz ülkede apostil yoksa, Türk büyükelçiliğine onaylatabilirsiniz.)

 • 3 fotoğrafa

Bu belgeleri hazırlayıp gönderdiğinizde Türkiye'de Enerji şirketinizi kurabiliriz. Şirket kurulduktan sonra size gerekli belgeleri göndereceğiz. Bu belgelerle birlikte Türk büyükelçiliğine gideceksiniz;

 • Şirketin imza sirkülerini Türk büyükelçiliğinden almanız gerekmektedir.

 • Türk büyükelçiliğinden şirket için bir muhasebeci vekaletnamesi almalısınız.

Önemli ; Şirketiniz için banka hesabı alabilmek için şirketin yetkili kişisinin bizzat Türkiye'ye gelerek bankaya gitmesi gerekmektedir. Türkiye'deki bankalar vekaletname ile hesap açmamaktadır. Sadece şirketin müdürü işlem yapabilir.

Ayrıca Türkiye'ye bizzat gelirseniz kuruluş işlemleri çok daha hızlı ve kolay olacaktır. Geldiğinizde firmanızı anahtar teslimi olarak ortalama 3-4 iş günü içerisinde kurabiliyoruz.

Türkiye'deki bir Enerji şirketinin aylık giderleri nelerdir?

Türkiye'de kayıtlı bir Enerji şirketinin aylık giderleri ve vergi ödemeleri, şirketin faaliyet hacmi, işçi sayısı, aylık Enerji tutarları gibi kriterlere göre değişiklik gösterecektir.

İşçisi olmayan bir Enerji şirketinin aylık ve dönemsel giderleri aşağıdaki gibi olacaktır.

 • Her ay katma değer vergisi beyannamesinin damga vergisi

 • Her 3 ayda bir stopaj vergisi

 • Her 3 ayda bir gelir vergisi beyannamesinin damga vergisi

 • Muhasebe defterleri için noter ücretleri yılda bir kez

 • Aylık EBM hizmet ücreti

 • Her ay işyeri kira ödemesi veya sanal ofis hizmet bedeli

Bunlar, Türkiye'de kayıtlı şirketlerin hiçbir faaliyeti olmasa bile aylık giderleridir. Faaliyeti olmayan bir şirket için, hepsini ayda ortalama 150 dolar olarak düşünebilirsiniz.

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page