top of page

Şahıs şirketi açmak kaç para 2024

Şahıs şirketi açmanın maliyeti genellikle ülkeden ülkeye ve sektörden sektöre değişiklik gösterebilir. Türkiye'de bir şahıs şirketi açmak için gerekli olan maliyetler 2024 yılında da değişebilir. Şahıs şirketi açmak için genel olarak şu maliyetlerle karşılaşabilirsiniz:


1. Vergi ve harçlar: Şirketinizin türüne ve sermaye miktarına göre farklı vergi ve harçlar ödemeniz gerekebilir.


2. Noter masrafları: Şirket sözleşmesi gibi belgelerin noter onayı için noter masrafları ödemek zorunda olabilirsiniz.


3. Ticaret sicil gazetesi ilan bedeli: Şirketinizin kuruluşuyla ilgili bilgilerin yayımlanması için ticaret sicil gazetesinde ilan bedeli ödemeniz gerekebilir.


4. Odalar ve borsalar birliği kayıt ücretleri: Eğer bir meslek odasına veya ticaret odasına üye olmanız gerekiyorsa kayıt ücretleri ödemeniz gerekebilir.


5. Danışmanlık ve avukatlık hizmetleri: Şirketinizin açılış sürecinde danışmanlık veya avukatlık hizmetlerinden faydalanmanız gerekebilir.


Bu maliyetlerin toplamı açılacak olan şahıs şirketinin büyüklüğüne, sektörüne ve kuruluş sürecine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Dolayısıyla, 2024 yılında bir şahıs şirketi açmak için ne kadar para gerekeceği konusunda net bir rakam vermek mümkün değildir. Şirketinizi açmadan önce gerekli araştırmaları yaparak ve bir muhasebeciden veya uzman bir danışmandan destek alarak doğru maliyetleri hesaplayabilirsiniz

bottom of page