top of page
  • Yazarın fotoğrafıHidayet Ayhan

Home Ofis Şirket Kurmak | Şahıs Şirketi Kurmanın Maliyeti 2024


Home ofis şirket kurmak son zamanlarda oldukça uygulanan bir sistem haline geldi. Evde çalışma düzeninin kendisine daha uygun olduğunu düşünen iş insanları, evlerinde kendilerinde ait çalışma odası kurar. Şahıs şirketlerinin yanı sıra son yıllarda kurumsal şirketler de home ofis sisteminin kullanımını arttırdı. Hatta bazı kurumsal iş yerleri şirketlerini sadece toplantılar için kullanıyorlar.

 

Home Ofis Şirket Nedir? Home Ofis Çalışmanın Faydaları - Zararları Nelerdir?

Yaşadığınız yeri hem ev hem ofis olarak kullanmanız anlamına gelir. Çalışan kişi, evden çalışma fikrinin daha verimli ve kolay olacağını düşünse de araştırmalara göre evden çalışmanın en büyük sorunlarından birisi de kişinin kendini disiplin edememesidir ya da yalnızlık hissidir. Bunun sebebi ise; dışarı hayatına alışan kişinin bir anda bu rutinden sapıp değişik bir dünyaya girdiğinde kendini farklı hissetmesidir. Bundan ötürü evde çalışacak kişilerde belli bir disiplin ve düzen oturmuş olmalıdır.

 

Home Ofis Şirket Nedir?

Bir veya birden fazla insan tarafından kurulan şirketlere verilen isimdir. Limited ve Anonim Şirketlerini Şahıs Şirketlerinden ayıran en önemli özellik ise şahıs şirketlerinin diğer şirket türlerine göre küçük ölçekte olmasıdır. Genellikle kolayca kurulması, kolay bir şekilde şirketin kapatılması ve şirketin kurulurken yapılan masrafın az olması sebebiyle şahıs şirketi kurmak daha çok tercih edilmektedir. Home ofis şahıs şirketleri kuran insanlar belli bir dükkan göstererek kendi şirketlerini kurabilir veya home ofis şeklinde de dükkan kurarak bu dükkanı gösterebilirler. Home ofis şahıs şirketi kurmak, kira masrafının diğer şirket türlerine oranla daha az olmasından ötürü akıllıca yapılan bir tercih olacaktır.

 

Home Ofis Şirket Kurmak İçin Gerekli Olan Evraklar:

-Kimlik Fotokopisi-Muhasebeciye verilen evraklar-Kira sözleşmesi

Bu evraklar home ofis şahıs şirketi kurmak için gerekli olan evraklardır. Burada dikkat edilmesi gereken evrak kira sözleşmesidir. Bazı internet sitelerinde;  ‘’ev sahibinizle anlaşarak evinizin home ofis için kullanacağınız oda için kira sözleşmesi yapabilir ve sadece kullanacağınız bu odayı ofis olarak gösterebilirsiniz.’’ Şeklinde ibareler bulunmaktadır. Evin sadece 1 odası üzerinden m2 hesabı yaparak stopaj hesaplamak yanlış bir bilgidir.128 Seri Nolu Gelir Vergisi Kanunu Genel Tebliğinin "X- Vergi Tevkifatı ve Esasları" başlıklı kısmının a-4 numaralı bölümünde;"Aynı zamanda hem iş yeri hem ikametgah olarak kiralanan gayrimenkullerin vergi mevzuatımız açısından iş yeri olarak kabul edildiği, bu gayrimenkuller için ödenecek kiraların tamamı üzerinden tevkifat yapılması gerektiği"  belirtilmiştir. Devlete karşı stopaj ödeme yükümlülüğü doğduğu için ev sahibi bu kiradan elde ettiği geliri beyan etmeyecektir. Dolayısıyla ev sahibinden stopaj tutarı kadar indirim isteyebilirsiniz. Örneğin şirket için ödediğiniz kira miktarı net 10.000,00 TL ise ve % 20 oranla hesaplandığında 2.500,00 TL kira stopajınız olacaktır.

 

Home Ofis Şahıs Şirketi Kurmanın Maliyeti:

-İmza Beyannamesi 491,23 TL-Vergi Dairesi Smmm Sözleşme Damga Vergisi: 50,00 - 100TL-Mali Müşavir iş yeri açılış ücreti: 1200,00 - 2000,00 TL arası-Vergi Dairesi Kira Kontratı Damga Vergisi: Kira tutarı ve kefil durumuna göre değişiklik gösterir.

Home ofis şahıs şirketi kurmak için gerekli belgeler ve maliyet bunlardır. Eğer home ofis şahıs şirketi kurmak istiyorsanız kurulum için ödeyeceğiniz bedel 1200,00 TL – 2000,00 TL kadar bir ücrettir. Bu ücreti göz önünde bulundurarak home ofis şirketinizi kurabilir, limited ve anonim şirket kurmak için ödenen tutarları ödemek zorunda kalmazsınız.

 

Home Ofis Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Vergi dairesi, evde şirket kurmaya engel oluşturmamaktadır. Genellikle düşük ölçekli, evden kontrol edebileceğiniz internet üzerinden yapılan satışlar (ürün alım-satımı, youtuberlik vb.) ya da yapacağınız işin basit usul mükellef kapsamında değerlendirilmediği durumlarda ev adresinizi göstererek evde şahıs şirketinizi kurabilirsiniz. Diğer şirket türlerine oranla şahıs şirketi en çok tercih edilen şirket türüdür.  Evde şahıs şirketi kurduğunuzda, şirketiniz normal bir şahıs firması ile aynı işlevi yerine getirebilir. İşlev derken bahsettiğimiz iş kısaca yaptığı işler veya satılan mallar için fatura kesmek, zorunlu beyannameleri zamanında vermek olarak açıklayabiliriz. Beyanname verebilmek için de serbest muhasebeci mali müşavir ile anlaşmış olmanız gerekmektedir.

 

Neden Home Ofis Şahıs Şirketi Kurmalıyız?

 

1) Home Ofis Şahıs Şirketleri ile İstediğiniz Alanda Çalışabilme:

Home ofis şirket kurmak yazımızda bahsettiğimiz şirket kurmak için gerekli evraklar ve maliyetler için çok fazla seçilen bir yöntemdir. Ayrıca  home ofis şahıs şirketi kurduğunuzda şirketinizi farklı sektörlere de yönlendirebilirsiniz. Genellikle şirket kurulumu sırasında sizlerden istenecek olan Nace kodlarını faaliyet alanlarınıza göre arttırdığınız takdirde şirketinizin farklı alanlara da yönelmesini sağlayabilirsiniz. Home ofis şahıs şirketinizde isterseniz serbest meslek faaliyetinde bulunabilir, danışmanlık verebilir, isterseniz de ticaret ve e-ticaret yapabilirsiniz. Genellikle home ofis şirket kuran insanlar şirketlerini e-ticaret yapmak için kurmaktadır. Bu da genel olarak bakıldığında oldukça mantıklı bir tercihtir.

 

2) Home Ofis Çalışma Kolaylığı:

Home ofis şahıs şirketi kuran kişiler çok basit bir şekilde farklı alanlarda çalışabilirler. Genel olarak home ofis şirketler,  operasyon ve kargolama sürecini gerektirmeyen pek çok farklı alanda çalışmalarını sürdürebilmektedir. Sizler de şahıs şirketinizi kurduktan sonra örnek olarak bir iş grubu olan e-ticaret alanına atılabilir ve hızlı bir şekilde gelir oranınızı arttırabilirsiniz. E-ticaret yapan pek çok home ofis şirketin en çok yöneldiği çalışma şekli stoksuz satış olarak bilinir. Bu işlemi yapmak istiyorsanız satış yapmak istediğiniz sektörde bayilik veren firmalar ile iletişim kurabilir ve bununla birlikte satış oranınızı arttırabilirsiniz. Bayilik sistemi genel olarak e-ticaret siteniz için size verilen xml dosyasını sitenize entegre etmeniz ile aktif hale gelecektir. Bu dosyayı e-ticaret sitenize entegre ettikten sonra ürünlerinizi istediğiniz kar oranı ile satabileceksiniz. 100 TL ye aldığınız bir ürünü kargo masrafları da dahil 150 lira gibi bir miktara sattığınızda yaklaşık %35’lik bir kar elde etmeniz mümkündür. Bu kar oranını sizler belirlediğiniz için işinizden elde edeceğiniz gelirin belirleyicisi de bir nevi siz olacaksınız.

3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page